Caroline Criado Perez opisuje w swojej książce to, w jaki sposób na pozór neutralne płciowo działania, rozwiązania, produkty czy usługi neutralne nie są i w większym stopniu odpowiadają na potrzeby mężczyzn niż kobiet. Pokazuje jak takie podejście do projektowania wpływa na wiele aspektów życia codziennego kobiet, począwszy od zdrowia i bezpieczeństwa, przez życie prywatne, po pracę i korzystanie z usług publicznych: edukację, ochronę zdrowia, korzystanie z przestrzeni publicznej, itp.
Autorka odwołuje się do licznych przykładów i różnorodnych badań z wielu zakątków świata, od Szwecji, przez Wielką Brytanię, RPA, USA, Argentynę, po Indie, Japonię i Australię. W oparciu o konkretne dane ukazuje mechanizmy marginalizacji kobiet w wielu sferach życia. Jednocześnie daje konkretne wskazówki jak można podnieść jakość życia kobiet na całym świecie poprzez projektowanie uwzględniające ich potrzeby.
Telefony komórkowe, odzież ochronna, narzędzia i maszyny, fortepiany, samochody – to tylko nieliczne przykłady na to, że funkcjonalności i udogodnienia są projektowane głównie z myślą o męskich użytkownikach. Dlaczego tak się dzieje i jakie to ma skutki? Wyjaśnienie i przykłady danych z badań znajdziesz w książce Perez.
Ta książka Cię zainteresuje, jeśli chcesz się dowiedzieć:
- w jakich konkretnie dziedzinach perspektywa kobiet jest pomijana w projektowaniu;
- jak (nie)uwzględnianie płci w projektowaniu wpływa na życie połowy ludzkości;
- skąd się bierze niedobór danych nt. kobiet i ich potrzeb oraz na co oddziałuje;
- jakie interwencje sprzyjają podnoszeniu standardu życia kobiet i jak to się przekłada na „zyski” całych społeczności.