Co zrobić by spotkania z innymi ludźmi dawały nam więcej satysfakcji?

Badacze Dwyer, Kushlev i Dunn przeprowadzili dwa badania podczas, których sprawdziali czy obecność smartphone podczas spotkania z innymi ludźmi zmniejsza satysfakcję z kontaktu?

W pierwszym eksperymencie wzięło udział 300 osób, które z przyjacielem lub z członkiem rodziny, jadły posiłek w lokalnej kawiarni. Wyniki wykazały, że osoby, których telefon podczas posiłku znajdował się na stole czuły się bardziej rozproszone, a ich zadowolenie ze wspólnego czasu było mniejsze niż osób, które wcześniej odłożyły telefon.

W drugim badaniu wzięły udział 1244 osoby. W tym przypadku badacze przez tydzień monitorowali codzienną aktywność uczestników regularnie zadając im pytanie co robili podczas ostatnich 15 minut i jak się czują. Badcze wykazali, że gdy podczas kontaktów z innymi ludźmi uczestnicy używali telefonu komórkowego, doświadczali mniejszego poziomu zainteresowania drugą osobą oraz mniejszej satysfakcji z kontaktu.

W obu badaniach wykorzystywanie telefonu podczas kontaktu z kimś innym było związane z większym znudzeniem i niższym nastrojem.

Smartphone może skutecznie wspierać nas w podtrzymaniu kontaktów z innymi. Jeśli jednak chcemy by były to kontakty dające nam satysfakcję, używajmy go rozsądnie.

Dwyera, R.,  Kushlev, K., Dunna, E. (2018). Smartphone use undermines enjoyment of face-to-face social interactions. Journal of Experimental Social Psychology, 78, 233-239.

Zostańmy w kontakcie:

INSTAGRAM
YouTube
FaceBook
LinkedIn

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *