Badacze👩🏼🔬🧑🏿🔬 zajmujący się fizjologicznymi zależnościami pomiędzy pomaganiem innym, a mniejszym ryzykiem śmiertelności postanowili przeanalizować🔬 rosnącą liczbę badań📈 potwierdzających korzystne właściwości pomagania.
Wykonali meta-analizę (zbiorczą analizę badań) i wykazali istotną zależność pomiędzy zaangażowaniem w wolontariat, a mniejszym ryzykiem śmierci☠️.
Model, który tłumaczy tę zależność jest ugruntowany w biologii ewolucyjnej🧬, neuronauce🧠 i psychologii społecznej i określany jako tzw. „system wspierania”.
Zgodnie z tym modelem zauważenie kogoś w potrzebie połączone z dostępnością swoich zasobów może wzbudzić motywację do pomagania. Ta następnie prowadzi do aktywacji szlaków neuronalnych związanych z rodzicielstwem. To wyzwala takie hormony jak oksytocyna i progesteron, które regulują reakcje stresowe oraz zmniejszają stan zapalny🧪.
Mój klient, Grupa Pracuj od prawie dekady organizuje wolontariat pracowniczy.
W zeszłym tygodniu postanowiłem dołączyć do zespołu, który zdecydował się wesprzeć Fundację Koty z Grochowa 😸😺😻😺😸😺
To był najlepszy piątek jaki pamiętam od początku pandemii: dobre towarzystwo + robienie czegoś, co daje poczucie sensu + kręcące się w pobliżu koty🐈🐈 żywo zainteresowane nami i tym, co robimy.
Okun, M. A., WanHeung, Y., Brown, S. (2013) Volunteering by Older Adults and Risk of Mortality: A Meta-Analysis. Psychology and Aging, 28(2), 564-577.
Zależy Ci na zdrowiu i długim życiu? Pomagaj innym
Zapisz się do newslettera
-
E-book: KOMUNIKACJA W PRAKTYCE. 1000 pytań na każdą okazję, czyli jak lepiej się poznać i poczuć się dobrze w swoim towarzystwie
59.00 złTyp produktu: E-book (pdf w wersji mobile oraz desktop)
Liczba stron: 159 (mobile) oraz 91 (desktop)
Zajrzyj do środka: mobile / desktop