Dlaczego warto przyjmować czyjąś perspektywę?

dr Joanna Dudek
Mateusz Banaszkiewicz

Wyobraź sobie, że uczestniczysz w jakiejś sytuacji. Mózg próbuje ją zrozumieć, dlatego szybko i automatycznie produkuje osąd na temat kogoś, wyglądu, motywów czy zachowania tej osoby. Zazwyczaj dzieje się to przez pryzmat naszych przekonań, doświadczeń czy wiedzy o sobie i świecie.

Choć powyższe zdarza się każdemu, często nie zastanawiamy się nad tym czy i na ile nasze hipotezy na temat innych są trafne.

Jest jeszcze gorzej, gdy nietrafne sądy wpływają na nasz stosunek do innych. Gdy zostają wypowiedziane, mogą sprawiać ból.

Żeby lepiej radzić sobie w świecie i rzadziej opierać decyzje i zachowania na błędach w myśleniu, dobrze jest ćwiczyć przyjmowanie czyjejś perspektywy.

W praktyce następnym razem, gdy pomyślisz o kimś w negatywny sposób spróbuj wyjść poza swój punkt widzenia i pomyśl o nieznanym Ci kontekście, doświadczeniach tej osoby, okolicznościach, potrzebach, czy wartościach.

Pani z pierwszego komiksu choruje na obrzęk tłuszczowy1, często mylony z otyłością. To choroba podskórnej tkanki tłuszczowej dotycząca kobiet. Jej głównym objawem jest kumulacja tkanki tłuszczowej na kończynach, której towarzyszy ból, łatwe powstawanie siniaków, uczucie ciężkości i wrażliwość na dotyk. W odróżnieniu od tkanki tłuszczowej typowej dla otyłości, lipedemiczna tkanka tłuszczowa nie podlega redukcji na skutek ograniczania kalorii czy zwiększania aktywności fizycznej.

Na drugim komiksie widzimy Panią, która wyszła z dzieckiem na plac zabaw, ubrana w sposób, który komuś może wydawać się odpowiedni tylko na dyskotekę. Obserwatorka wyciągneła wniosek, że mama dziecka jest uprzywilejowaną matką minimalnie zaangazowaną w wychowywanie dziecka. Nie wie jednak, że Pani zwykle jest przemęczona, wychowuje syna samodzielnie i dziś pierwszy raz od dawna miała okazję się wyspać, zrobić sobie makijaż (co sprawia jej przyjemność) oraz ubrać się w coś innego niż dres.

Uwzględnianie czyjejś perspektywy pomaga nam radzić sobie z wieloznacznością, reagować w bardziej wyważony sposób i okazywać więcej szacunku sobie i innym.