WOOP – Prof. Gabriele Oettingen

Czy tak jak ja macie w życiu obszary, które wymagają stałej pracy i czasem wymykają się z pod kontroli? U mnie są to słodycze, sen i odpoczywanie. Jeśli macie podobnie to ta książka jest również dla Was.

Autorką jest Gabriele Oettingen, jedna z moich ulubionych badaczek. Profesor Oettingen jest związana z New York University i University of Hamburg, a jej badania są skupione na tym jak sposób w jaki ludzie myślą o przyszłości wpływa na ich emocje, percepcję i zachowanie.

Prawdopodobnie wielu z nas słyszało, że fantazjowanie o sukcesie jest pomocne w jego osiągnięciu. Mogliśmy też spotkać się z nienaukowym, ezoterycznym przekazem mówiącym o prawie przyciągania sugerującym, że negatywne rzeczy, które nas spotykają są rezultatem tego, że sami je przyciągnęliśmy poprzez swoje myśli.

Autorka w przystępny sposób pokazuje nam jak w świetle wyników badań, potoczne myślenie często okazuje się nieużyteczne we wspieraniu nas w realizacji celów. Oettingen przytacza przykłady i kierunki zastosowań strategii opartych na dowodach w takich obszarach jak relacje z innymi, zdrowie oraz radzenie sobie w pracy.

Z książki dowiemy się jakim pułapkom możemy ulec sądząc, że pozytywne wyobrażenia wystarczą nam jako źródłem stale utrzymującej się motywacji oraz w czym może pomóc nam myślenie o porażce i przewidywanie zagrożeń.