Chcesz się zrelaksować? Pomyśl o czymś pozytywnym. Chcesz wziąć się do pracy? Trzymaj się ziemi.

Badaczki Kappes i Oettingen podzieliły 164 kobiety na dwie grupy. Przez trzy minuty każda z nich wyobrażała sobie siebie w butach na wysokim obcasie. Następnie uczestniczki zapisywały spontanicznie pojawiające się wyobrażenia na zasadzie: „jeden z moich przyjaciół po zobaczeniu mnie mówi, że wyglądam jak milion dolarów…”. Po 3 minutach Panie z pierwszej grupy nadal miały wyobrażać sobie pozytywne aspekty noszenia szpilek natomiast Panie z drugiej grupy miały wyobrażać sobie negatywne skojarzenia związane z noszeniem szpilek. Tym razem chodziło o wyobrażenia typu: „Mam wrażenie, że z każdym krokiem w tych butach rujnuję sobie kręgosłup…”. Przed i po interwencji badaczki mierzyły uczestniczkom skurczowe ciśnienie krwi, które pozwala ocenić poziom pobudzenia do działania lub motywacji danej osoby. Wyniki wykazały, że Panie, które wyobrażały sobie pozytywne doświadczenia związane ze szpilkami miały niższy poziom energii i były bardziej zrelaksowane. U Pań, które posługiwały się wyobrażeniami negatywnymi, nie zaobserwowano zmian poziomu ciśnienia skurczowego.

W praktyce oznacza to, że same pozytywne wyobrażenia dotyczące przyszłości nie poprawiają naszej skuteczności działania. Są za to pomocne w uzyskaniu fizjologicznego i psychologicznego odprężenia.

Kappes, H. B., Oettingen, G. (2011). Positive fantasies about idealized futures sap energy. Journal of Experimental Social Psychology, 47(4), 719-729.

Zostańmy w kontakcie:
INSTAGRAM
YouTube
Facebook
LinkedIn