Chcesz poczuć się lepiej? Popatrz psu w oczy

Oksytocyna jest bardzo ciekawym neuroprzekaźnikiem. Gdy jej poziom rośnie, mamy większą potrzebę nawiązywania i wzmacniania więzi z innymi. Sprawia, że nasz mózg szybciej i skuteczniej wyłapuje i interpretuje słowa oraz emocje innych ludzi. Oksytocyna zwiększa nasze zaufanie do innych oraz chęć pomocy. Jej obecność sprawia, że układ nagrody w mózgu staje się bardziej wrażliwy na wspieranie innych, dzięki czemu bycie pomocnym daje więcej satysfakcji. Dodatkowo moduluje reakcję stresową np. w niektórych sytuacjach obniża poziom kortyzolu i ciśnienia krwi oraz wspiera organizm w powrocie do równowagi po sytuacji stresowej. Zmniejsza aktywność ciała migdałowatego w mózgu sprawiając, że w sytuacjach stresowych stajemy się odważniejsi. Badacze podejrzewają również, że niedobór oksytocyny jest czynnikiem ryzyka zachorowania na depresję.  

Japońscy badacze sprawdzali, czy podczas 30-min interakcji z psem poziom oksytocyny zmieni się u właścicieli zwierząt pod wpływem utrzymywania z nimi kontaktu wzrokowego. Wykazali, że u właścicieli, którzy mieli poczucie dobrej więzi ze zwierzęciem jednocześnie występowała większa tendencja do utrzymywania z nim dłuższego kontaktu wzrokowego, a poziom oksytocyny rósł już po 5 minutach interakcji.

Nagasawa, M., Kikusui, T., Onaka, T., Ohta, M. (2011). Dog’s gaze at its owner increases owner’s urinary oxytocin during social interaction Hormones and Behavior 55 (2009) 434–441.

Zostańmy w kontakcie:
INSTAGRAM
YouTube
Facebook
LinkedIn